BOARD OF DIRECTORS

Next Board Meeting:  Tuesday, June 4th at 7:00pm

President:  Mike Marino    [email protected]

Vice President:  Annetta Veres   [email protected]

Treasurer: Chris Shead    [email protected]

Secretary:  Nancy Lev    [email protected]

Director:  Richard Keller   [email protected]

Director:  Tony Roman   [email protected]

Director:   

COMMITTEES

 

ARCHITECTURAL CONTROL

Board Liaison:  Nancy Lev,  [email protected]

Chairman:  Ronald Boudrieau, [email protected]

Members:  Mary Ashton, Di Cantone,  Anthony Crimi, Len Fintzy, Allen Formichella, Bharat Gupta, Jerry Henin,

Barry Mirenburg, Alan Moore

 

BOCCE   

Board Liaison:  Tony Roman, [email protected]  

Chairman:  Allen Formichella, [email protected]

Members:  Richard Caccamise, Pam Drennen, Lee Rienecker

 

COVENANTS

Board Liaison:  Nancy Lev, [email protected]

Chairman:  Len Goldberg, [email protected]

Members:  Anthony Crimi, Rona Kulawy, Evelyn Mahanes, June Messinger, Alan Moore, Frank Palovchik, Michelle Sclafani

 

DEMOGRAPHICS STUDY    

Board Liaison:  Chris Shead, [email protected]   

Chairman:  Steve Jasnow, [email protected]

Vice-Chairman:  Tim Hammond, [email protected]

Members:  Sandy Eiseman, Georgene Fisher, Jan Jarrett, Joyce More, Amy Prinzo, Laura Short, Karen Walker

 

ENVIRONMENTAL & WILDLIFE  

Board Liaison: Richard Keller, [email protected]    

Chairperson:  Paula Graham, [email protected]

Members:  Barbara Buchman, Lourdes Ferris, Georgene Fisher, Barbara Jasnow, Jenifer Kyte

 

FACILITIES    

Board Liaison:  Tony Roman, [email protected]  

Chairperson:  Marianne McCann, [email protected]

Members:  Sandy Eiseman, Allen Formichella, Linda Frano, Cheryl Heinrich, Sandy Jennings, Dan Owen, Amy Prinzo, Anita Quinn

Alan Shay, Gary Weissberger, Stephen Wolf

 

FINANCE & BUDGET

Board Liaison:  Chris Shead, [email protected]

Chairman:  Ronald Frano, [email protected]

Members:  Richard Caccamise, Mike Golder, Thomas Jennings, Pat Paradowski, Peter Reinhardt, Mark Serlin

 

GOVERNING DOCS REVISION

Board Liaison:  Chris Shead, [email protected]

Chairperson:  Fran Shay, [email protected]

Members:  Sandra Bolognia, Banetta Campbell, Steve Cwick, Susan Grant, Amy Howard, Pat Paradowski, Myles Schack

 

LAKE BANK

Board Liaison:  Annetta Veres, [email protected]

Chairman:  Myles Schack, [email protected]

Members:  Manny Cuetara, Russ Drennen, Anita Quinn

 

LANDSCAPE 

Board Liaison:  Tony Roman, [email protected]

Chairperson:  Barbara Buchman, [email protected]

Members:  Meg America, Gayle Bard, Carol DiFazio, Stephen Goldstein, Jenifer Kyte, Jeryl Lauro, Evelyn Mahanes

 

NEW RESIDENT WELCOME

Board Liaison:  Annetta Veres, [email protected]

Chairperson:  Michelle Sclafani, [email protected]

Members:  Rona Kulawy, Paul Mermelstein, June Messinger, Amy Prinzo

 

SEASONAL RESIDENT     

Board Liaison:  Chris Shead, [email protected]

Co-Chair:  Joyce More, [email protected]

Co-Chair:  Randy Handel, [email protected]

Members:  Joan Bonin, Richard Caccamise, Maria Da Silva, Tim Hammond, Patricia Samson, Arlene Senzer

 

SECURITY & SAFETY

Board Liaison: Richard Keller, [email protected]  

Chairman:  Peter Lundquist, [email protected]

Members:  Herb Liberman, Michael Mahovich, Jason White

 

SOCIAL

Board Liaison:  Annetta Veres, [email protected]

Chairperson:  Marianne Martone, [email protected]

Members:  June Beeber, Joe Borzilliri, Penny Cohen, Maria Da Silva, Rita Fintzy, Allen Formichella, Linda Gantz, Barbara Gerlock,

Glen Gerlock, Lucia Getz, Joan Grossman, Susan Jurkowich, Rona Kulawy, Jenifer Kyte, Nancy Locke,

June Messinger, Kelly Rock Morris, Edie Schack, Jane Schaefer, Ann Schisler, Sharyn Kane Warmack

 

TECHNOLOGY & WEBSITE  

Board Liaison: Richard Keller, [email protected]  

Chairman: Anthony Perrone, [email protected]

Members:  John Lidington, Michael Mahovich, Glenn Rathke, Jason White

 

TENNIS

Board Liaison:  Tony Roman, [email protected]

Chairperson:  Sandra Jennings, [email protected]

Members:  Walter Blasburg, Rick Ferruggia, Mike Golder, Thomas Jennings, Walter Johnson, Aracell Khoury, Margo Kilgallon,

Michael Lowenstein, Gloria Matusiak, Naomi Mayer, Susan Petteruti

 

T-STREETS

Board Liaison: Richard Keller, [email protected]

Chairperson:  Di Cantone, [email protected]

Members:  Jason Antolini, Jenice Carrick, Tom Carrick, Alesia Keller